План уроку
з спецтехнології
з спецтехнології
1Тема:
Слюсарна справа
Тема
уроку: Обпилювання плоских і
криволінійних поверхонь
Мета
уроку:
Навчальна
мета: Навчити учнів проводити обпилювання металу різними типами напилків з дотриманням правильної організації робочого місця та
техніки безпеки. .
Розвиваюча
мета: Розвинути вміння,
самостійно приймати рішення та навики систематичного самоконтролю.
Виховна
мета: Виховати в учнів бережливе
відношення до обладнання, майна майстерні, матеріалів та спецодягу.
Тип
уроку: засвоєння навиків та умінь
Метод
проведення уроку:
1. групова робота
2. вправи: виконання прийомів, операцій.
3.
Вирішення виробничих ситуацій.
Комплексно-
методичне забезпечення уроку: Презентація
«Обпилювання» та засоби її демонстрації, Напилки різних типів, заготовки,
відеоматеріали про надфілі, Інтерактивні вправи «Впіймай помилку», «Встанови
відповідність», «Ланцюжок», Інструкційні картки «Обилювання плоских поверхонь»,
«Обпилювання криволінійних поверхонь», «Безпека праці при обпилювання»,
«Контроль якості обпилювання»
Місце
проведення: Слюсарна майстерня;
Вступний
інструктаж проводиться у навчальному кабінеті з предмету «Слюсарна справа»
I.
Організаційна частина
1.
Перевірка наявності учнів на уроці.
2.
Перевірка зовнішнього вигляду учнів
II.
Вступний інструктаж 45 хв.
1. Повідомлення
теми, мети і завдань уроку
Сьогодні
на уроці вивчимо тему «Обпилювання металу. Обпилювання плоских і криволінійних
поверхонь». Нашою метою є навчитись проводити обпилювання різних поверхонь. з
дотриманням правильної організації робочого місця та техніки безпеки.
2. Активізація
знань учнів на основі повторення матеріалу попереднього уроку
Використання
інтерактивні вправи «Впіймай помилку», «Встанови відповідність» ( Додаток1)
3. Пояснення нового матеріалу провести за планом:
1) Призначення та суть процесу обпилювання.
2) Пристосування, які будуть використовуватись;
3) Підготовка заготовки до обпилювання, методика
обпилювання
4)
Вправи по обпилюванні різних поверхонь.
Вивчення
нового матеріалу провести використовуючи презентацію: «обпилювання»
4. Повторення
правил ОП.
Використання
інтерактивної вправи «ланцюжок»:
Учні
по черзі розповідають по одному правилу безпеки праці по темі уроку.
Викладач:
При обпилюванні поверхонь треба
дотримуватися таких правил безпеки:
1-й
учень При обпилюванні металу є
небезпека поранити праву руку хвостовиком напилка, якщо на ньому немає рукоятки
або вона несправна.
2-й
учень Щоб уникнути травми, слюсар має
стежити за тим, щоб при обпилюванні заготовки з гострими кромками не підкладати
пальці лівої руки під напилок за його зворотного ходу.
3-й
учень У процесі обпилювання
утворюється велика кількість стружки. Її можна згортати з оброблюваної
заготовки, лещат і верстата тільки волосяною щіткою й у крайньому випадку
ганчіркою.
4-й
учень Забороняється скидати стружку
голими руками, здувати її або видаляти
за допомогою стисненого повітря: при цьому можливі
поранення рук та очей.
5-й
учень Під час обпилювання деталі
рекомендується надягати головний убір, тому що стружку, яка потрапила у
волосся, важко видалити. При розчісуванні стружка, що залишилася у волоссі,
може поранити голову.
6-й
учень Рукоятка на напилку має бути
міцно насаджена; не можна допускати використання напилків без рукояток або з
тріснутими й розколотими рукоятками.
7-й
учень Верстати мають бути надійно,
без найменшого хитання закріплені на підлозі.
8-й
учень Верстатні лещата потрібно
встановлювати так, щоб слюсар міг завжди займати правильне робоче положення.
Перевірка
засвоєння знань учнів пропонуючи відповісти на наступні запитання (Додаток3):
1) Що таке обпилювання?
2) Яка будова слюсарного напилка загального
призначення?
3) Які бувають насічки напилків?
4) За призначенням на які групи поділяються напилки?
5)
На які типи поділяють напилки?
6) Для чого служать напилки з алмазним покриттям?
7) Які бувають надфілі?
8) Чим здійснюється очистка напилка?
9) Як вибирають напилок?
10)Як підготувати поверхню до обпилювання?
11)
Що таке механізація обпилювальних робіт?
5.
Показ прийомів роботи та послідовність виконання вправ з свердління:
Вибір
та підготовка напилка відповідно до виду обробки (чорнової, чистової,
бархатної)
Вправи
обпилювання плоских і криволінійних поверхонь.
III.
Самостійна робота учнів
Проводиться
відповідно до інструкційно-технологічних карт (Додаток 2)
IV.
Поточний інструктаж 4 год. 55хв.
1.
Цільові обходи робочих місць учнів з метою перевірки:
-
організації робочого місця учнів;
-
правильність виконання трудових прийомів роботи;
-
дотримання правил ОП;
-
вміння користування інструкційно-технологічними картами;
2.
Індивідуальна робота з учнями:
-
надати допомогу невстигаючим учням;
-
видати і пояснити додаткове завдання найбільш встигаючим учням:
3.
Оцінка робіт учнів
4.
Прибирання робочих місць.
V.
Заключний інструктаж
1. Підвести підсумки роботи групи за зміну
2. Дебрифінг
3. Оголосити результати
4. Дати характеристику роботі кожного учня.
5. Вказати на характерні помилки допущені в роботі і
способи їх усунення.
6. Повідомлення домашнього завдання.
7.
Прийняття робочих місць після прибирання.
Додаток1
Завдання 1
Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»

1.
Ножівковий верстат
2.
Натяжний гвинт з барабанчиком
3.
Проріз головки
4.
Ножівочне полотно
5.
Штифт
6. Рукоядка
Завдання 2

Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»
Тримання ножівки за
підготовчого (______) й виконавчого (______) прийомів.
Завдання 3
Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»
Прийоми
різання круглого металу:
а — врізання в заготовку;
б — положення ножівкового
полотна в процесі розрізання;
в — види надрізів, зроблених із
двох і чотирьох боків заготовки;
г — розламування товстого
прутка ударами молотка;
__ — заготовка; __ — молоток;
__ — металева прокладка; __ — підкладки.
Завдання
4
Опишіть що зображено

Завдання
5
Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»


Схема процесу різання
ножицями:
геометрія різальних ножів ножиць; - послідовність процесу різання.
Завдання
6
Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»
Ручні ножиці: прямі,

Ручні ножиці:
— прямі,
— криві,
—
пальцьові.
Завдання
7
Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»

Важільні ножиці:
— стільцеві;
— махові;
—
сортові.
Завдання
8
Інтерактивна вправа «Продовж
речення»
1.
Розрізання – це опеція
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.
Різання здійснюється
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.
Полотно для ручної ножівки виготовляють довжиною
__________________________________________________________
4.
Труборіз – це спеціальний
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Ручні ножниці по металу – це
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Завдання 9
Інтерактивна вправа «Встанови
відповідність»

Положення
при роботі:
— корпуса і ножівки, —відповідно
правої та лівої руки; — ніг.
Завдання 10
Інтерактивна вправа «Встанови відповідність»

Різання ножівкою при глибоких розрізах:
— без повороту полотна;
— у замкненому контурі.
ІНСТРУКЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА №1
ПРОФЕСІЯ: Слюсар з ремонту автомобілів
КВАЛІФІКАЦІЯ:
1 розряд
ТЕМА: Обпилювання ребер і площин пластин і труб
МЕТА: Ознайомити з прийомами обпилювання ребер і площин
пластин і труб.
ВІДВЕДЕНИЙ ЧАС: 6 год.
ОСНОВНІ ПРАВИЛА З ТЕХНІКИ
БЕЗПЕКИ: користуватися справним обладнанням, засобами захисту. №
з/п
|
Зміст завдання та
послідовність виконання
|
Обладнання, інструмент,
пристосування
|
Технічні умови і вказівки
щодо виконання завдання
|
Малюнок (схема)
|
|||||
1
![]() |
Суть обпилювання
|
Обпилювання-операція, від час
виконання якої з поверхні заготовки знімається шар металу за допомогою
різального інструменту – напилка
|
|||||||
2
![]() |
Мета обпилювання
|
Мета обпилювання полягає в
тому щоб надати деталям потрібних форм, розмірів і заданої шорсткої поверхні.
|
|||||||
3
![]() |
Види обпилювання
|
У практиці слюсарної обробки
найчастіше застосовують такі види обпилювальних робіт:
- обпилювання зовнішніх
плоских і криволінійних поверхонь;
- Обпилювання зовнішніх і
внутрішніх кутів, а також складних або фасонних поверхонь;
- обпилювання заглиблень,
отворів, пазів і виступів.
|
|||||||
4
![]() |
Прийоми одпилювання
|
Слюсарний стіл, спецодяг,
набір інструменту для обпилювання поверхонь
|
Успішність виконання операції
обпилювання залежить від правильного закріплення заготовки лещатах,
правильного положення (корпуса, ніг і рук) й раціональних робочих рухів у
процесі обпилювання.
Деталь затискають у лещатах так, щоб оброблювана
поверхня її виступала над губками лещат
|
||||||
не
більше як на 5-8мм. Положення робітника відносно лещат залежить від характеру
обпилювання. Найзручнішим вважають таке, за якого корпус робітника утворює кут
45градусів з лінією, що проходить через губки лещат.
У
процесі обпилювання на напилок треба натискати тільки під час його руху в
перед. На початку ходу напилках треба натискання лівою рукою має бути
максимальним, а правою .
ІНСТРУКЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНА
КАРТКА №2
ПРОФЕСІЯ: Слюсар з ремонту автомобілів
КВАЛІФІКАЦІЯ:
1 розряд
Тема заняття: Обпилювання
металу. Види надфілів
|
||||||||||||||||||||||||||
№ з/п
|
||||||||||||||||||||||||||
а — прямокутний
тупоносий;
б — прямокутний гостроносий;
в — квадратний тупоносий;
г — тригранний тупоносий;
д — тригранний гостроносий;
е — круглий тупоносий;
ж — напівкруглий тупоносий;
и — овальний тупоносий;
к — ромбічний тупоносий;
л — ножівковий;
м — пазовий;
н — елементи надфіля (L —
робоча частина, l — довжина рукоятки, d —діаметр рукоятки, b — ширина
профілю, h — товщина надфіля).
![]()
ІНСТРУКЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНА
КАРТКА №3
ПРОФЕСІЯ: Слюсар з ремонту автомобілів
|
||||||||||||||||||||||||||




















Немає коментарів:
Дописати коментар